menu
NESNELERİN İNTERNETİ NE İŞE YARAR
Nesnelerin İnterneti ne işe yarar? Nasıl çalışır?

Nesnelerin İnterneti Ne İşe Yarar?

Nesnelerin İnterneti Ne İşe Yarar?

Nesnelerin interneti ne işe yarar sorusu bugün pek çok insanın aklını meşgul eden sorulardan bir tanesidir. 1991 yılında bir grup akademisyenin bulduğu sistem daha sonra geliştirilerek daha yaygın hale gelmiştir. Nesnelerin interneti (Internet of Things, IoT), hemen hemen tüm nesnelerin bir anlamda internete ulaşımını mümkün kılan bir teknolojik gelişme olarak ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra IoT, söz konusu nesnelerin diğer senyörler, cihazlarla diletişim kurmayı sağlamaktadır.

Nesnelerin interneti sistemleri, ilgili nesneleri çeşitli yöntemler aracılığıyla internete bağlamaktadır. Bu yöntemlere örnek olarak Bluetooh, Wİ-Fİ gibi sistemler verilebilir. Bu sistem dahilindeki cihazlar büyük oranda akıllı telefonlar, kişisel bilgisayarlar yada laptoplar ve tabletler aracılığıyla çalıştırılır. Saydığımız cihazların ortak özellikleri, nesnelerin interneti sisteminin işlemesine izin veren yazılımlara sahip olmalarıdır. Bu sayede kişi, söz konusu araçlar sayesinde internete rahatlıkla erişim sağlayabilmektedir.
Nesnelerin İnterneti Hangi Alanlarda Kullanılır?

Nesnelerin interneti hangi alanlarda kullanılır hakkında yapılan araştırmaların sonucunda insanlar pek çok farklı sektörle karşılaşırlar. Bu alanlar ticari anlamda önem arz eden alanlardır. Örneğin imalat, ulaştırma, tarım, altyapı, savunma sanayii gibi alanlarda nesnelerin interneti kullanılmaktadır. Kullanıcılara sunduğu imkânlar nedeniyle kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır.Bu alanlara ek olarak perakende, devlet bankaları ya da özel bankalar, lojistik, gaz, petrol ve madencilik alanları özelinde de nesnelerin interneti kullanımı mevcuttur. Konutla ilgili alanlarda ve sigorta ile ilgili sektörlerde de nesnelerin internetine yönelikliği düzenli bir artış göstermektedir. Bunun nedeni, söz konusu sistemin sunmuş olduğu kolaylıklardır. Bunun yanı sıra araç takip yöntemleri, kamu daireleri, gıda hizmetleri ya da hastanelerde de ilgili sistemin kullanıldığı bilinmektedir. Kısacası hayatımızın her alanında varlık gösteren tüm nesneler özelinde nesnelerin internetinin kullanımından söz etmek mümkündür.

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

https://sizinicin.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları