ADLİ BİLİŞİM SUÇLARI NEDİR
Adli Bilişim nedir? Adli Bilişim suçları nelerdir? Adli bilişim suç cezaları, adli bilişim hapis yatar mı?

Adli Bilişim Suçları Nelerdir?

Adli BilişimSuçları Nedir?

Adli bilişim suçları nedir? Adli bilişim siber suçlar telefonuma el koydu, telefonum incelenmeye alındı ne çıkar, siber suçlar hapis cezası var mı sorularına gelecek olursak internet sanal ortamlarda dolandırıcılık, haksız yere gelir elde etme, kişisel verileri çalma, şantaj, kart ve hesap bilgilerinin çalınması gibi teknolojik aletlerle gerçekleşen suçlara denir. 


Suçların bu kategoriye girmesi için internet ortamında ve herhangi bir teknolojik aletle gerçekleşmesi yeterlidir. İnternet bağlantısının olduğu her ortam bu tür suçların işlenmesine neden olabilir. Bu suçlar özel hayatın güvenliğini tehdit ettiği gibi aynı zamanda kişisel hayatı da zorlamaktadır. Suçları işleyen kişiler elde ettikleri kişisel verileri tehdit amaçlı kullanmaktadır. Ya da bu bilgileri maddi değerler karşılığında başka kişilere satmaktadırlar. Dolayısıyla bu tür suçları işleyen kişiler mağdur ettikleri insanların hayatlarını zora sokmaktadır.

AdliBilişim Suçlarının Cezaları

Adli bilişim suçları cezaları işlenen suça ve işleyiş şekline göre farklılık göstermektedir. İşlenen suçun niteliği ve doğuracağı sonuçlara göre cezaların verilmesi muhtemeldir. Örnek verilecek olursa; bir bilişim sistemine izinsiz girmek ve orada belirlidir süre bulunmanın cezası adli para veya bir yıl hapis cezasıdır. Fakat bir bilişim sistemine izinsiz girmek ve sistem içerisinde gözle görülür teknik değişiklikler yapmanın cezası altı aydan iki yıla kadar hapis cezasıdır. Dolayısıyla verilen cezalar işlenen suçun şekline ve niteliğine göre değişiklik göstermektedir.

Adli bilişim suçlarına verilen cezalar işlenen suçun türüne göre de değişmektedir. Örneğin başkasına ait banka veya kredi kartı bilgilerine izinsiz olarak erişmek bu bilgilerle alışveriş yapmak ayrıca bu bilgileri başka kişilere vermenin cezası altı aydan başlayıp üç yıla kadar hapis cezasıdır. Bu suçların işlenmesine kolaylık sağlayacak uygulama ve yazılımların kullanılması suçların işlenmesine zemin hazırlanmasını sağlamaktadır. 

Dolayısıyla bu tür uygulama ve yazılım sistemlerinin kullanımının cezası bir yıldan üç yıla kadar   hapis cezasıdır.  Ancak siber suçlar telefonunuza el incelenmesi için mahkeme alırsa bu durumda incelenen içerikten sonra çıkacak sonuçlara göre değişiklik gösterecek sürelere tabi olursunuz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

https://sizinicin.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları