VERİ GÜVENLİĞİ NASIL SAĞLANIR
VERİ GÜVENLİĞİ NASIL SAĞLANIR
Veri güvenliği nedir? Veri güvenliği nasıl sağlanır? Dosyalarımı nasıl güvende tutarım, hacklenmemek için ne yapmak gerekir

Veri Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Veri Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Veri güvenliği nasıl sağlanır incelediğimizde birçok alanı olduğunu görürüz. İnternet ve teknoloji günümüz çağına baktığımızda artık her yerde.  Fakat teknolojiyi bilinçli kullanmamız gerekiyor. Bu sayede mağdur duruma düşmeyiz. Kişisel verilerin korunması bu bakımdan çok önemlidir. Yapılan paylaşımlara dikkat edilmelidir. İnternet ortamı tamamen güvenli bir ortam sağlamaz. Kötü amaçlı kişiler paylaştığınız fotoğraf yazı ve benzeri verileri depolayarak farklı amaçlar için kullanabilirler. Günümüzde herkesin kullandığı sosyal medya kötü amaçlı kişilerin en çok bulunduğu yerlerden biridir. Size gönderilen bildirimlerle açık rızanızı dolaylı yoldan alarak farklı amaçlar için veri tabanlarını depolayabilirler. Daha sonra ise herhangi bir iş için kullanabilirler.

Bunları önlemek için hesaplarınızı gizlemekle önlem alabilirsiniz. Fakat bunlar yetmiyor. Çünkü gönderilen bildirimleri kabul etmemeniz gerekiyor. Öncelik ve kredi kartı ve benzeri işlemlerinizi telefonunuzdan yapıyorsanız herhangi bir oyun için telefonunuza erişmesine izin verdiğinizde hesaplarınızı ele geçirebilmeleri mümkün olabiliyor.


Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’naGöre Kişisel Haklar

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na göre kişisel haklar bazı maddelerden oluşuyor. Anayasanın6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu yasal olarak haklarınızı koruyor. Bu kanun dâhilinde bazı haklarınız bulunuyor. Kişisel verilerinizin işlenip işlenmediğini öğrenebiliyorsunuz. Eğer işlenmiş ise bununla ilgili söz hakkınız bulunuyor. Kanuna aykırı olarak işlenmesi söz konusuysa zararınızın karşılanmasını talep edebiliyorsunuz. Bu önlemlerden sonra fazla ihtiyaç olmayan uygulamaları telefonunuza indirmemeniz gerekiyor.  Senkronize olmasını istemediğiniz bilgi ve verileri devre dışı bırakırsanız uygulamaları daha sağlıklı kullanırsınız. Telefon ayarlarınızı buna göre yapmanız gerekiyor. Konum ve güvenliğini de göz önüne alarak önlemlerinizi artırabilirsiniz. Sosyal ağları mümkün olabildiğince kullanmayın. Kullandığınız gerektiğinde ise gizlilik ve güvenlik ayarlarınızı kontrol ederek kişisel verilerinizi koruyun. Böylece teknolojiyi sağlıklı kullanırsınız.

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları