menu
Nesnelerin İnterneti Ve Büyük Veri
Nesnelerin İnterneti Ne İşe Yarar? Büyük Veri Nedir?

Nesnelerin İnterneti ve Büyük Veri

Nesnelerin İnterneti ve Büyük Veri

Nesnelerin interneti ve büyük veri konusu, teknolojiyle içlidışlı olan insanlar tarafından araştırılır. Bu iki kavram, uzun bir zamandır gelişmekte olan teknoloji evreninde yankı uyandırmaktadır. Söz konusu dünyada işlem yapan herkesin bu kavramları tanıması gerekmektedir. Özellikle son birkaç on yılda büyük veri (big data) kullanımı pek çok şirket tarafından benimsenmektedir. Bununla beraber küçük ya da büyük ölçekli işletmeler, büyükleri sayesinde iş modellerini daha da geliştirme şansını yakalar.

Bakıldığı zaman nesnelerin interneti ve büyük verinin gelişmesinin örtüştüğünü söylemek biraz güçtür. Fakat bu iki teknoloji, gelişen süreçler içerisinde bir anlamda iç içe geçmiş oldu. Üstelik büyük veri ve nesnelerin interneti arasındaki bağlantı, mümkün teknolojilerinin nasıl faydalı bir şekilde birleştirilebileceğine de kanıt oldu. Her iki teknolojinin kendi alanlarında yaptığı yeniliklerin haricinde birleşimlerinden doğan gelişmeler de fazlasıyla heyecan uyandırmaktadır.Büyük Veri Nedir?

Büyük veri nedir şeklinde, nesnelerin interneti sistemleriyle beraber ya da ayrı olarak sorulan sorular vardır. Temel olarak büyük veri (big data), devasa ölçekteki bilgi ya da veri anlamına gelmektedir. Büyük veri sistemi, geleneksel bilgi işleme sistemleri aracılığıyla işlenemeyecek orandaki büyük bilgileri işlemek için kullanılır. Bunun yanı sıra büyük veri, bilgileri inceleme, analiz etme ve işleme yöntemlerini kapsar.

Datalar, İngilizcede 4V olarak geçen (veracity, velocity, volume, variety) özellikleri sağladığı zaman devasa olarak nitelenmektedir. Bunun yanı sıra yapay zekâ alanında da büyük veri giderek daha büyük bir yer tutmaya başlamıştır. Büyük veri sayesinde pek çok kaynaktan çıkan datalar derlenebilmektedir. Böylelikle sonuçlar tahmin edilerek kullanıcılara kimi öneriler de sunulabilmektedir. Kullanmakta olduğumuz pek çok site bu yöntemi takip ederek, bizlerin önüne bazı tavsiyeler çıkartır.

 

 


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

https://sizinicin.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları