METAVERSE NEDİR?
METAVERSE NEDİR?
METAVERSE TEKNOLOJİSİ NEDİR? Metaverse gerçek mi? Metaverse sanal dünya oyunu. Metaverse ile evlilik. Metaverse ile neler yapılabilir? Bu konular hakkında bilgiler.

METAVERSE TEKNOLOJİSİ NEDİR?

 

METAVERSE NEDİR?

Bu yazımda sizlere günlerdir adından sıkça bahsettiren ve herkeste merak uyandıran yeni bir teknoloji olan metaverse  teknolojisi hakkında bilgi vereceğim.

Günden güne gelişen, günü gününe tutmayan bu teknoloji senelerdir gelişmekte ve hayatımızın bir parçası olmuş durumdadır. Son yıllarda akıllı telefonlar , bilgisayarlar , sosyal medya gibi kavramları bolca duymuşsunuzdur, işte bu kavramlara bir yenisi ekleniyor ; “Metaverse”.

PEKİ NEDİR METAVERSE? METAVERSE GİRİŞ NASIL YAPILIR?

Son günlerde adından sıkça söz ettiren metaverse yakın gelecekte hayatımızda yer alacak gibi görünüyor, tam olarak yeni dünya olarak adlandırabileceğimiz bir sanal dünya'nın ilk adımlarının atıldığını söyleyebiliriz sizlere.

Aslında metaverse kelimesinin kökeni çokta eski değil, bu yüzden ortak bir tanımı yok. Ancak kabul görülen iki tanımı vardır bunlardan ilki; Matthew Ball ın açıkladığı tanımda Metaverse, kimlik bilgilerinin, nesnenin ve tarihlerin, faturalandırmaların ve ödeme sistemlerinin ve hatta herkesin hakkının devamlılığını destekler nitelikteki üç boyuttan oluşan ve reel zamanlı olarak çalışan dünyalardan ve simüle edilmiş tüm sistemlerden oluşacak büyük bir ağdır cümlelerini kullandı.

Oldukça kapsamlı gözüken bu tanım sınırsız sayıda kişinin eş zamanlı olarak deneyimleyebileceği bir dünyadan bahsediyor. İkinci tanım ise Facebook’un tanımı; Metaverse, sizinle bir ortam da olmayan insanlar ile herşeyi yapabileceğiniz bir dünya. Bu tanım için daha sade ve anlaşılır diyebiliriz , henüz detaylı bir açıklama yapmayan Facebook’un böyle yapmasının sebebi belki de geliştirdiği büyük bir projedir.

 

Sınırsız olduğumuz, sınırlarını bizim çizebildiğimiz bu dünyaya örnek gösterecek olursak 2018 yılında ki bir başyapıtı söyleyebiliriz. Tabi ki o film Ready Player One filmi. Bu film de gerçek dünya dan kaçmak isteyen bir kişinin sanal dünyada ki mücadelesini anlatılıyor.  Ya da en basitinden Matrix ve ya Lucy filmlerini dahi örnek gösterebiliriz.

Bu dünyada sanal gerçekliğin yanında alım ve satım ya da alışveriş yapılacak tabi ve bunun için ise sanal para birimleri yani kripto paralar kullanılacaktır.

GÜNLÜK HAYATTA METAVERSE TEKNOLOJİSİNİ NERELERDE KULLANILIR?

 

VR ve AR teknolojisinin benimsendiği günümüzde metaverse hakkında tahmin yürütmesi çok daha basit olacaktır.

 

Tamamen yeni bir iletişim yolu olacak olan Metaverse ,uzakta olan insanların iletişim kurarken birbirleriyle yüz yüze ve yanyana gibi hissettiği bir metot olacak, iletişimin yanında günlük aktiviteleri de Metaverse dünyasında gerçekleştirebileceğiz bunlardan bazıları;

Alışveriş yapmak, müze gezmek, konsere gitmek gibi aktiviteler. Bu teknoloji ile aktiviteler çok daha keyifli ve gerçeğe yakın olacaği tahmin ediliyor.

 

 

Bunların yanı sıra bu hızla gelişen teknolojinin sağlık sektöründe de ilerletilebileceği, örneğin hastanın hiç hastaneye gitmeden evinden muayene olması gibi çok daha faydalı işlerde kullanılabileceğini bunu ise ülkemizde geçtiğimiz günlerde açıklamasında yer veren Mia Teknoloji firması sayesinde öğrenmiş olduk.

METAVERSE İLE YATIRIM

 

METAVERSE İLE YATIRIM

Son zamanlarda sıkça duyulan Metaverse kelimesinin asıl duyulmasının sebeplerinden biriside Facebook’un yapmış olduğu açıklamalardır. Bu dünyaca ünlü şirketin Metaverse ile yeniden markalaşma sürecine gireceği ise düşünülüyor.

Daha önce yaptıkları bir röportaj’da Metaverse teknolojisini büyütmek için çalışmalar yaptığını söyleyen Facebook bu çalışmalar için Avrupa Birliği sınırları içerisinde 10 bin kişilik bir grup oluşturduklarını söyledi. Bu grubun 50 milyon dolarlık bir araştırma bütçesinin olduğunu da belirtti. Ayriyeten yine bu yıl içinde Metaverse teknolojisi için 10 milyar dolarlık bir miktar ayırdıklarını söylediler. Metaverse için büyük bir bütçe ayıran Facebook’un bu alanın öncülerinden birisi olma yolunda hızla ilerlediğini söyleyebiliriz.

Facebook’un haricinde ise sadece Avrupa da değil dünyanın her yerinde yaygınlaşan bu teknoloji için Çin’de yatırım yapan şirketlerin sayısı şuan 1000i geçmiş durumda, son yapılan açıklamalarda ise bu şirketlerin içinde Tencent, Huawei ve Aliexpress gibi şirketlerin de yer aldığı biliniyor.

 

METAVERSE OYUNLARI

Dünya genelinde her gün yeni bir yankı uyandıran Metaverse den ; her geçen gün büyüyen video oyun sektörü de üstüne düşeni alacak tabiki. Mark Zuckerberg, Metaverse için konuşmuş olduğu bir röportajda bu hızla gelişen teknolojinin oyunlara da büyük bir değişim getireceğini, hatta GTA oyununun Metaverse dünyasında bir sanal dünya olarak bizlere geleceğini söylemişti. Bu konuşmanın ardından Game Factory CEO’su Efe Küçük, aslına bakarsak bu dünyanın o kadar da uzak olmadığını, zira şuan var  olan Roblox gibi herşeyi yapabildiğimiz sınırsız dünyaya sahip oyunların  tümünün bu sanal dünyanın bir parçası olduğunu söyledi ancak; daha henüz daha çok başında olduklarını da belirtti.

Şuan elimizden ki teknoloji ile yeteri kadar verim alamıyoruz, daha çok verim alabilmek için gelecekte VR, AR ve XR gibi teknolojiler öncülük yapacak diyen Efe Küçük'e göre sanal dünyanın temeli VR cihazlar fakat onlarda şuanlık yetersiz dedi. Game Factory CEO’su, şu cümleleri de kullandı;

 

 

VR cihazları yeteri kadar verimli değil. VR’ın daha ulaşılabilir ve verimli olması için ,AR , XR ve VR  teknolojilerinin yeteri kadar gelişmesiyle Metaverse dünyamızı daha da  etkileyebilir. Bu konuda en büyük etki ise tartışmasız Facebook’un, yeni ismiyle Meta’nın çok sağlam bir adım atmış olması.” Cümlelerini kullandı. 

METAVERSENİN OLUMLU VE OLUMSUZ ETKİLERİ

 

Bu teknolojinin bizlere katacağı hem olumlu hem de olumsuz halleri olacaktır tabi bunlardan olumlu olanları sizlere sıralayacak olur isek;

  • Eğitim ve öğretim alanında fazlasıyla faydası olacaktır özellikle tıp , mühendislik gibi alanlarda fazlasıyla işimize yarayacaktır.
  • Öğrenciler okullarında çok daha yararlı eğitimler görüp derslerini daha iyi kavrayabilecekler.
  • İnsanlar metaverse evreninde sınırsız oldukları için çok fazla özgür olabilecekler bu sayede daha serbest düşünceler ortaya çıkacaktır.
  • Fiziksel yani el işi gerektiren işler hariç diğer meslek grupları artık işe gitmeden evden çalışabilecekler.

Bu ve bunun gibi onlarca yenilik Metaverse ile hayatımıza girecektir fakat bunların yanısıra olumsuz etkileride olacaktır bunlardan bazıları ise;

  • Hareket kısıtlılığı sebebi ile sağlık sorunlarının ortaya çıkması.

  • İnsanların sanal dünyadaki karakterlerini benimseyip kendi kişiliklerini ve düşüncelerini kaybetmelerine dahi yol açması.
  • Gerçekliğini yitirmiş insani duygularımız.
  • Yıllardır öne gelen bilgisayar başında fazla vakit geçirmenin bağıımlılık yaptığı gerçeği ve bu gerçeğin de Metaverse ile devam edeceği bu kişilerde ise yine obezite gibi hastalıkların fazlalaşması, hareket kısıtlılığı sebebi ile sağlık sorunlarının ortaya çıkması.

gibir birçok farktör bu olumsuzluklara yol açabilir ve uygulanması durumunda bunlar daha ileri seviyelere gidebilir ancak yine de her zaman teknolojiyi güzelleştirmek bilinçli kullanma ile olur.

SONUÇ OLARAK;

 

Tüm bunların hepsi, yeni dünya olarak adlandırılan METAVERSE teknolojisinin sadece bir kısmı, geleceği öngöremesek de sadece tahmin edebiliyoruz bu yüzden bekleyip Metaverse teknolojisinin gelişip hayatımızı hangi yönde ne kadar etkileyeceğini birlikte izleyip göreceğiz. 

 

 

 

Gece de sizin için, gündüz de; Gündüz gün ışığı, gece ay ışığı; Ay ışığında yapraklar; Yapraklarda merak; Yapraklarda akıl; Gün ışığında binbir yeşil; Sarılar da sizin için, pembeler de; Tenin avuca değişi, Alınlardan akan ter, Cephelerde harcanan kurşun; Sizin için mezarlar, mezar taşları, Hapishaneler, kelepçeler, idam cezaları; Sizin için; Her şey sizin için. ORHAN VELİ KINIK

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları